اخبار

آشفتگی بازار مرغ

آشفتگی بازار مرغ

اگرچه ستاد تنظیم بازار کشور قیمت هر کیلو مرغ را ۲۰ هزارو ۴۰۰ تومان تعیین کرد اما این قیمت در بازار مشهد رعایت نمی‌شود و شاهد آشفتگی بازار مرغ هستیم.

قیمت مرغ زنده 17000 تومان نه 13100 تومان!

رئیس هیئت ‌مدیره مرغداران مرغ گوشتی در این‌باره می‌گوید: قیمت هر کیلو مرغ زنده در بازار مشهد بین 16 تا 17 هزار تومان متغیر است و قیمت مصوب رعایت نمی‌شود و این قیمت‌ها کاملاً تابع عرضه و تقاضا در بازار است.

ایشان درباره قیمت کارشناسی مرغ گرم در بازار بر اساس نرخ‌های مصوب نیز می‌گوید: قیمت هر کیلو گوشت گرم مرغ ۲۰ هزارو ۴۱۰ تومان تعیین ‌شده است و بر اساس آن باید قیمت هر کیلو سینه مرغ با ضریب سود 1.36 درصد حدود ۲۷ هزار و ۷۰۰ تومان و قیمت هر کیلو ران نیز با ضریب سود 1.1 درصد ۲۲ هزار و۴۰۰ تومان باشد. با توجه به این که قیمت مصوب مرغ زنده یعنی ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان رعایت نمی‌شود و قیمت روز هر کیلو مرغ زنده ۱۷ هزارتومان در بازار عرضه می‌شود درنتیجه این قیمت به علاوه 800 تومان هزینه حمل و کشتار به ۱۷ هزارو ۸۰۰ تومان خواهد رسید.

دفاع تمام قد جهادکشاورزی از مرغداران

رئیس سازمان جهاد کشاورزی نیز با حمایت تمام‌قد از بخش تولید و مرغداران استان می‌گوید: وقتی دولت تنها 40 درصد نهاده مورد نیاز مرغدار را تأمین می‌کند چگونه انتظار داریم که تولیدکننده قیمت مصوب را رعایت کند؟

اورانی می‌افزاید: سه ماه پیش در ستاد تنظیم بازار اعلام کردم که با این رویه پیش برویم تولید در استان تعطیل خواهد شد، از ابتدای سال تاکنون بیش از هفت میلیون قطعه کاهش جوجه ریزی در استان داشتیم که دو میلیون آن مربوط به مهرماه است و پیش‌بینی می‌کنیم در ماه جاری نیز با کاهش جوجه ریزی روبه رو شویم و این کاهش ادامه‌دار خواهد بود. وی می‌گوید: قیمت تمام‌شده هر کیلو مرغ بر اساس میزان نهاده‌ای که دولت به مرغدار می‌دهد ۱۷ هزار و ۶۰۰ تومان است درحالی‌که ستاد تنظیم بازار قیمت ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان با سود 10 درصد را تعیین کرده است. معلوم است که تولیدکننده نمی‌تواند قیمت مصوب را رعایت کند و به همین علت در حال حاضر شاهد آشفتگی بازار مرغ هستیم.

توضیحات معاون استاندار درباره قیمت مرغ در مشهد

جانشین استاندار در ستاد تنظیم بازار استان اما معتقد است که وقتی متوسط قیمت مرغ از نرخ کشوری پایین‌تر است یعنی عملکرد مثبت بوده است. علی رسولیان تصریح می کند: قیمتی که ستاد تنظیم بازار کشور تعیین کرده مربوط به تهران است و هنوز در ستاد تنظیم بازار استانی قیمت مرغ تعیین نشده است. وی می‌افزاید: ما منتظر هستیم که بقیه استان‌ها چه قیمتی را تعیین می‌کنند سپس قیمت مرغ را دراستان مشخص خواهیم کرد. از سویی دیگر در خراسان رضوی اکنون ما با زنجیره‌های تولید مرغ به توافق رسیدیم که مرغ را باقیمت ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان به مصرف‌کننده عرضه کنند، علاوه بر این مرغ منجمد تنظیم بازاری را با قیمت ۱۳ هزارو ۵۰۰ تومان به میزان لازم در بازار عرضه می‌کنیم.

منبع: روزنامه خراسان

1 دیدگاه در “آشفتگی بازار مرغ

  1. ناشناس گفت:

    بازار همه چی آشفته هست!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.