اخبار

آینده صنعت تولید تخم مرغ در وضعیت هشدار

آینده صنعت تولید تخم مرغ در وضعیت هشدار

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران معتقد است آینده صنعت تولید تخم مرغ در وضعیت هشدار قرار دارد و با توجه به هزینه‌های بالای تولید و متضرر شدن مرغدار، وضعیتی مشابه وضعیت بازار گوشتی رخ خواهد داد.

ناصر نبی‌پور در خصوص صادرات تخم مرغ از کشور گفت: در کشور ماهانه ۹۰ هزار تُن تخم مرغ تولید می‌شود و طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار، اجازه صادرات برای هشت هزار تُن تخم مرغ در ماه وجود دارد، اما به دلیل بسته بودن مرز‌ها امکان صادرات تولید مازاد وجود ندارد و باقی ماندن تولید مازاد در کشور باعث کاهش قیمت تخم مرغ شده است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران با انتقاد از این کاهش قیمت، میزان تولید تخم مرغ در کشور را زیاد اعلام کرد و افزود: بستن مرز‌ها به دلیل اینکه قیمت تخم مرغ ممکن است افزایش پیدا کند، ضربه سنگینی به تولید کننده خواهد زد و تنها به صورت مقطعی باعث می‌شود قیمت‌ها پایین بماند.

ایشان در ادامه با بیان اینکه قیمت دستوری برای تخم مرغ ۱۲ هزار تومان تعیین شده است، اما هزینه تمام شده برای مرغدار حدود ۱۵ هزار تومان است تصریح کرد: با توجه به نرخ مصوب اعلام شده، مرغدار در هر کارتن شانه‌ای نزدیک به ۲ هزار تومان روی هر کیلو متحمل ضرر می‌شود. 

 نبی‌پور با اشاره به اینکه در حال حاضر تخم مرغ با قیمت هر کیلو ۱۱ هزار تومان و پایین‌تر از نرخ مصوب به فروش می‌رسد، در این صورت آینده صنعت تولید تخم مرغ در وضعیت هشدار قرار دارد و وضعیتی مشابه وضعیت بازار گوشتی رخ خواهد داد.

منبع: میزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.