اخبار

احتمال بهبود بازار مرغ

تأثیر نهاده های دامی بر بازار مرغ

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور با بیان اینکه بر خلاف ادعاهای مطرح شده کمبود و گرانی نهاده‌های دامی وارداتی ادامه دارد، افزود: درحال‌حاضر هر کیلوگرم ذرت دامی ۲ هزار و ۳۰۰ تومان و هر کیلوگرم سویا ۳ هزار و ۳۰۰ تا ۳ هزار و ۴۰۰ تومان به‌دست مرغداران می‌رسد.

حبیب اسدالله نژاد با تاکید بر اینکه نرخ ذرت از نیمه ماه گذشته تا امروز ۱۵۰ تا ۲۵۰ تومان در هر کیلوگرم افزایش یافته است، اظهار کرد: در نیمه فروردین ماه هر کیلوگرم سویا به ۳ هزار و ۱۵۰ تومان تا ۳ هزار و ۲۰۰ تومان و هر کیلوگرم ذرت به ۲ هزار و ۵۰ تومان بود. ادامه افزایش نرخ در حالی است که برای هر یک از این نهاده‌ها نرخ مصوب تعیین شده است. نرخ مصوب هر کیلوگرم ذرت را یک هزار و ۳۵۰ تومان و هر کیلوگرم سویا را ۲ هزار و ۴۵۰ تومان عنوان کرد. وی نسبت به کسری نهاده‌های دامی در بازار هشدار داد و گفت: کسری نهاده‌های دامی موجب مشکلات جدی در تامین نیاز مرغداران و دامداران شده است. در صورت عدم رفع این مشکل شاهد گرسنه ماندن مرغ‌ها در واحدهای مرغداری خواهیم بود.

اسدالله نژاد افزود: درحال‌حاضر هر کیلوگرم مرغ از مرغداران ۷ هزار و ۶۰۰ تومان خریداری می‌شود.  وی نرخ تمام شده هر کیلوگرم مرغ با توجه به هزینه‌های تولید را ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد. درحال‌حاضر میزان زیان مرغداران در هر کیلوگرم مرغ به ۳ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۴ هزار تومان است.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور این امید را داد که در روزهای آینده مرغداران شاهد بهبود بازار مرغ باشند. دلیل احتمال بهبود بازار مرغ در روزهای آینده را افزایش خرید حمایتی شرکت پشتیبانی امور دام و کنترل تولید است..

چند روز پیش گذشته احمد مقدسی، مدیرعامل اتحادیه گاوداران ایران، در گفت‌وگویی با اشاره به کمبود و گرانی نهاده‌های دامی در کشور، گفت: عدم تخصیص ارز به ‌نهاده‌های وارداتی موجب کمبود و گرانی آنها در بازار شده است. وی افزود: با ادامه مشکل عدم تخصیص ارز نگرانی از قحطی نهاده‌های دامی افزایش یافته است. اگر تا یک هفته آینده نهاده‌های دامی به میزان کافی به بازار عرضه نشود در ابتدا مرغداران و سپس دامداران با گرسنگی دام‌های خود روبه رو خواهند شد.

منبع: گسترش نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.