اخبار

بازار گوشت در آستانه هرج و مرجی بزرگ

بازار گوشت در آستانه هرج و مرجی بزرگ

رئیس شورای تأمین کنندگان دام زنده ایران از وجود ۶۵ هزار تُن گوشت قرمز مازاد در بازار خبر داد و تاکید کرد در صورت باقی ماندن آن ها، بازار گوشت در آستانه هرج و مرجی بزرگ قرار خواهد گرفت.

منصور پوریان شرایط تولید دام و گوشت قرمز در کشور را خوب توصیف کرد و گفت: در حال حاضر کشور هم از نظر میزان تولید و هم سلامت تولیدات از شرایط خوبی برخوردار است و جمعیت دامی کشور چه در بخش دام سبک و چه در بخش دام سنگین افزایش بوده است.

رئیس شورای تامین کنندگان دام زنده ایران، ۲ دلیل عمده برای رشد افزایشی جمعیت دامی برشمرد و افزود: به دلیل شیوع کرونا، بازار مصرف گوشت قرمز با رکود روبرو شد و بسیاری از پرمصرف‌ها را نداشتیم و این باعث شد حجم زیادی از گوشت تولید شده در بازار بماند و مصرف نشود. در کنار این افزایش جمعیت دام، کشتار هم افزایش پیدا کرد و با توجه به ممنوعیت صادرات و کاهش توان خرید مردم در بازار داخلی، باعث شد تا تولید مازاد بر تقاضا باشد.

کاهش واردات گوشت

پوریان در ادامه به واردات گوشت قرمز توسط بخش دولتی اشاره و تصریح کرد: با توجه به میزان تولید امسال، میزان واردات گوشت کاهش پیدا کرد به طوری که شرکت پشتیبانی امور دام برای تامین ذخایر استراتژیک تنها از ۳۳ هزار تُن گوشت وارداتی استفاده کرد و مابقی نیاز خود را از تولیدات داخلی تامین کرد که این موضوع نشان‌دهنده توانایی حوزه تولید داخلی گوشت و روند افزایشی تولید هم از نظر کیفیت و هم کمیت است.

وی با تاکید بر لزوم خروج تولید مازاد از بازار تصریح کرد: گوشت یک محصول با محدودیت در تاریخ مصرف است بنابراین لازم است قبل از اتمام این تاریخ از طریق مصرف و یا صادرات از بازار خارج است؛ اما متاسفانه به دلیل کاهش توان خرید مردم، این محصول نسبت به گذشته سهم کمتری در سبد خرید خانواده‌ها دارد.

رئیس شورای تأمین کنندگان دام زنده ایران در پایان از وجود ۶۵ هزار تُن گوشت قرمز مازاد در بازار خبر داد و تاکید کرد در صورت باقی ماندن آن ها، بازار گوشت در آستانه هرج و مرجی بزرگ قرار خواهد گرفت.

منبع: میزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.