اخبار

تخم ‌مرغ دانه‌ای 1700 تومان

تخم ‌مرغ دانه‌ای 1700 تومان

علی‌رغم وعده مسئولان مبنی بر کنترل بازار تخم‌مرغ، اما مشاهدات حاکی از آن است که تخم ‌مرغ دانه‌ای 1700 تومان در بعضی از فروشگاه ها و مراکز خرید عرضه می شود که به این ‌ترتیب هر شانه تخم ‌مرغ بیش از 50 هزار تومان شده است!

یک هفته از تصمیم جدید ستاد تنظیم بازار درباره افزایش قیمت تخم ‌مرغ با هدف تثبیت بازار این کالا گذشت اما هنوز خبری از ثبات در این بازار نیست. هفته گذشته عباس قبادی؛ دبیر کارگروه ستاد تنظیم بازار کشور، قیمت عرضه هر کیلوگرم تخم ‌مرغ درب مرغداری را ۱۴ هزار تومان و در خرده‌فروشی‌ها 16 هزار و 900 تومان اعلام کرد. بنابراین هر شانه تخم ‌مرغ باید حدود ۳3 تا 34 هزار تومان به دست مصرف‌کننده برسد.

اما بررسی‌ها از بازار نشان می‌دهد که این محصول با اختلاف قیمت بیش از ۱۰ هزار تومانی به فروش می‌رسد به‌گونه‌ای که الان هر عدد تخم ‌مرغ به ‌عنوان یکی از ارزان ‌ترین مواد غذایی، 1600 تا 1700 تومان فروخته می‌شود یعنی هر شانه تخم‌ مرغ به‌صورت دانه‌ای 48 تا 51 هزار تومان هزینه دارد. البته در میادین میوه و ‌تره‌بار قیمت هر شانه تخم‌مرغ حدود 34 هزار تومان است اما در خرید دانه‌ای تخم‌ مرغ در خارج از این میادین قیمت‌ها بالاتر از این ارقام است. شاید دلیل اصلی این مسئله مماشات دولت با برخی عوامل توزیع در صنعت مرغداری و فقدان نظارت باشد.

کمبودی در تولید تخم مرغ نیست

رضا سالمی؛ مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران تولید سالانه تخم ‌مرغ را بیش از یک‌ میلیون تن اعلام کرد و گفت: با توجه به مصرف سالانه ۹۴۰ تا ۹۵۰ هزار تن تخم‌مرغ، کمبودی در تامین این کالا نداریم. افزایش یا کاهش قیمت هر کالایی تحت تأثیر سه عامل تامین، توزیع و نظارت است و مشکلات به توزیع و نظارت بازمی‌گردد. البته التهابات اخیر بیشتر مربوط به بحث نهاده‌های دامی ‌است که با تدبیر وزارت جهاد کشاورزی، بخشی از نگرانی‌های مرغداران مرتفع شده است.

همچنین هدایت‌اله اصغری؛ مدیرعامل اتحادیه مرغداران میهن در واکنش به عرضه هر عدد تخم ‌مرغ با نرخ 1700 تومان در خرده‌فروشی‌ها تصریح کرد: قیمت هر کیلوگرم تخم ‌مرغ برای مصرف‌کننده ۱۷ هزار تومان و یک شانه ۳۴ هزار تومان است.

منبع: کیهان

3 دیدگاه در “تخم ‌مرغ دانه‌ای 1700 تومان

  1. ناشناس گفت:

    علی برکت ا…

  2. ناشناس گفت:

    پس چرا این نرخ مصوب اجرا نمیشه؟!

  3. ناشناس گفت:

    خیلی جالبه تخم مرغ از خود مرغ گرونتره!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.