مقالات

تشخیص مواد غذایی فاسد

تشخیص مواد غذایی فاسد موضوعی است  که مردم به دنبال آن هستند تا راه های آن را مختلف را پیدا کنند تا قبل از استفاده از مواد غذایی دچار مسمومیت نشوند. در این مطلب قصد داریم تا راه های تشخیص مواد غذایی فاسد را به اطلاع شما برسانیم.

 حس بینایی

برای تشخیص مواد غذایی فاسد ابتدا باید به رنگ و شکل آن توجه کرد. از لحاظ ظاهری، گوشت قرمز تازه رنگ طبیعی داشته و از قوام و ظاهر خوبی برخوردار است و مرطوب و شل نیست. در صورتی که رنگ گوشت فاسد به خصوص گوشت خام به صورت تیره می باشد. رنگ گوشت مرغ فاسد نیز تیره، پرخون و کبود است و روی پوست آن دارای چروکیدگی است. در کنسروها علاوه بر تغییر رنگ، طرفین قوطی نیز باد می کند. در ماهی فاسد، رنگ آبشش از قرمز به قهوه ای تیره تغییر پیدا کرده و چشم های نیز فرورفته است. کپک زدگی در روی سطح نان فاسد نیز وجود دارد. تخم مرغ سالم نیز در ته ظرف آب قرار می گیرد.

حس بویایی

یک روش دیگر برای تشخیص مواد غذایی فاسد استفاده از حس بویایی است.  با استفاده از حس بویایی می توان متوجه شد که مواد غذایی ناسالم بوی نامطبوع و ناخوشایندی دارند. مثلاً در موردنان بوی کهنگی در آن وجود دارد.

حس چشایی

همه ما با طعم و مزه غذاهای سالم و طبیعی آشنا هستیم. پس با چشیدن مواد غذایی میتوان به غیرطبیعی بودن طعم و مزه آن و درنتیجه فاسد بودن آن پی برد. مثلاً شیر فاسد طعم و مزه ترشیدگی دارد.

کدام غذاها کمتر و بیشتر فساد پذیرتر هستند؟

گروه مواد غذایی دریایی فسادپذیری بالایی دارند اما مرغ، تخم مرغ، برنج و نان دیرتر فاسد می شوند.

نکات مهم:

  • از خوردن غذاهایی که بطور کامل پخته نشده اند پرهیز کنید.
  • از خوردن قسمت های سوخته محصولات پروتئینی نیز پرهیز کنید زیرا که هیچ خاصیتی ندارند و بافت پروتئینی آنها کاملاً از بین رفته است و حتی ممکن است به کبد شما آسیب برسانند.
  • در صورت وجود کپک در ماده غذایی، قسمت های کپک زده ماده غذایی خود را جدا نکرده و بقیه خوراکی را مصرف نکنید. متاسفانه برخی افراد با جداکردن قسمت کپک زده، باقیمانده خوراکی را مصرف می کنند. درصورتی که کپک به طور ریشه ای به داخل خوراکی شما نفوذ کرده که قابل مشاهده نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.