اخبار

تولید جوجه یک روزه ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است

تولید جوجه یک روزه ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی می گوید تولید جوجه یک روزه ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است اما اگر از پتانسیل تولید جوجه به درستی استفاده شود نیازی به واردات نیست.

حبیب اسدالله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه مرغ وجود ندارد، اظهار کرد: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان و مرغ گرم در خرده فروشی‌ها ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان است.

او افزود: هم اکنون تامین نهاده با تاخیر در حال انجام است که این موضوع تا حدودی در کنار مباحثی که در خصوص عدم اختصاص ارز برای واردات نهاده‌های دامی از سوی بانک مرکزی مطرح است، طی یک ماه گذشته نگرانی را مضاعف می‌کند که امیدوار هستیم این موارد حل شود. بنابر آمار تولید جوجه ۱۰ درصد کاهش یافته که امیدوار هستیم با افزایش سن کشتار این کسری جبران شود.

نیازی به واردات جوجه یک روزه نداریم

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه نیازی به واردات جوجه نداریم، بیان کرد: اگر از پتانسیل تولید جوجه به درستی استفاده کنیم، نه تنها نیازی به واردات نداریم، بلکه همیشه صادرات تخم مرغ نطفه دار بودیم که در برخی مواقع مدیریت ناصحیح باعث شده مزیت صادرات از بین رود.

ایشان با بیان اینکه نیازی به واردات تخم مرغ نطفه دار و جوجه یک روزه نیست، گفت: با توجه به ممنوعیت صادرات جوجه باید مشخص شود که جوجه‌هایی که بدون مجوز از واحد مرغ مادر خارج شدند، کجا رفته است؟ چرا که با احتمال پدیده قاچاق، عرضه جوجه کاهش یافته است. در حال حاضر تولید جوجه یک روزه ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

مشکل تأمین نهاده وجود دارد

اسدالله نژاد گفت: تاخیر در عرضه ذرت و کنجاله سویا مرغداران را مجبور به تامین از بازار آزاد می‌کند، در حالی که با مدیریت صحیح عرضه مبنی بر توزیع به موقع سهمیه، نیازی به تامین از بازار نیست.

این مقام مسئول با بیان اینکه بازار جوجه یک روزه همچنان آشفته است، گفت: در حال حاضر بسیاری از واحدها به سبب عدم دسترسی به جوجه یک روزه امکان جوجه ریزی ندارند که این موضوع پیام خوبی برای آینده بازار مرغ نیست.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

1 دیدگاه در “تولید جوجه یک روزه ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است

  1. حامد سعیدپور گفت:

    پس طی چند روز آینده دوباره مشکل کمبود مرغ و صف و .. شروع میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.