اخبار

مرغ‌فروشی‌ها نباید مرغ را برای مشتری خرد کنند

رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و موادغذایی اداره کل دامپزشکی البرز گفت: در فروردین ماه در مجموع پنج تن فرآورده خام دامی ضبط شده که ۴۲۲۴ کیلوگرم از آنها معدوم شده است.

سید محسن ابوترابی با اشاره به محدودیت‌های اعمال شده در توزیع فرآورده‎های خام دامی از طریق واحدهای عرضه اظهار کرد: سوپرمارکت‌های بزرگ و فروشگاه‌های زنجیره‌ای از سال‌ها قبل در عرضه فرآورده‌های خامی محدودیت دارند و این مراکز یا به صورت مجزا واحد بسته بندی دارند و خودشان مرغ و گوشت را با نظارت دامپزشک مستقر بسته بندی می‌کنند یا این تولیدات را به صورت بسته بندی خریداری و عرضه می کنند.

وی ادامه داد: این فروشگاه‌های بزرگ چیزی به نام قصابی ندارند و ملزم هستند برای رعایت مسائل بهداشتی و جلوگیری از آلودگی‌های احتمالی فرآورده‌های خام دامی را به صورت بسته بندی شده عرضه کنند. البته در فروشگاه های زنجیره‌ای بخشی وجود دارد که فرآورده‌ها را به صورت باز و در داخل سینی به فروش می‌رسانند که بر روی این بخش هم نظارت ویژه‌ای صورت می گیرد.

این مسئول تاکید کرد: بر روی تمامی این سینی‌ها برچسبی درج شده که روی آن تاریخ تولید و انقضای فرآورده درج و داخل مشاهده است. علاوه براین روی تمامی این سینی‌ها باید سلفون کشیده شود تا آلودگی ثانویه به فرآورده‌ها انتقال نیابد.

اقای ابوترابی در خصوص نظارت بر طعم دار کردن فرآورده‌های خامی ای که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه می‌شود، گفت: ادویه‌هایی که برای طعم دار کردن این فرآورده‌ها استفاده می‌شود حتما باید به صورت بسته بندی و از شرکت‌های معتبر که از سازمان غذا و دارو مجوز دارند خریداری شود.

ابوترابی در ادامه با اشاره به معدوم سازی فرآورده‌های خام دامی فاسد و یا مشکوک به آلودگی تصریح کرد: در فروردین ماه در مجموع پنج تن فرآورده خام دامی ضبط شده که ۴۲۲۴ کیلوگرم از آنها معدوم شده است.

این مسئول در ادامه با اشاره به اینکه با شیوع کرونا قطعه بندی و خرد کردن مرغ توسط واحدهای عرضه تا اطلاع ثانوی ممنوع است، توضیح داد: قطعه کردن مرغ در شرایط فعلی حتی در حضور مشتری نیز ممنوع است و در صورت مشاهده با متخلفان برخورد می‌شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.