اخبار

خیز دوباره گوشت قرمز به سمت گرانی

خیز دوباره گوشت قرمز به سمت گرانی

بعد از گرانی مرغ و تخم مرغ، گوشت به عنوان یکی دیگر از محصولات پروتئینی دچار نوسان قیمت شده و به نظر می رسد باید شاهد خیز دوباره گوشت قرمز به سمت گرانی باشیم.

این در حالی است که مسئولان بارها اعلام کرده‌اند که کمبودی در عرضه وجود ندارد و به سبب مازاد تولید، دام روی دست دامداران مانده است و باید اجازه خروج یک میلیون راس دام صادر شود. با توجه به این شرایط انتظار می رفت در حوزه دام و گوشت در کشور آب از آب تکان‌ نخورد.

بررسی ها از سطح بازار نشان می‌دهد که قیمت هر کیلو شقه گوسفندی به ۱۴۰ تا ۱۴۵ هزار تومان، سردست گوسفندی ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار تومان، گوشت گوساله ۱۳۰ هزار تومان و سردست گوساله ۱۴۰ هزار تومان رسیده که نسبت به هفته‌های اخیر رشد چشمگیری داشته است.

بسیاری از مسئولان قاچاق دام و کاهش ورودی دام به استان را علت اصلی افزایش قیمت مطرح می‌کنند و معتقدند که با توجه به سرمای اخیر و اختلال در تردد، میزان ورودی دام به استان‌ها کاهش یافته  که همین امر زمینه را برای التهاب قیمت دام و گوشت در بازار فراهم‌ کرده است.

این پایان ماجرا نیست چرا که همه ساله در ایام پایانی سال، بازار گوشت متشنج می‌شود که امسال از ۵۰ روز مانده به شب عید دچار نوسان شده  است. اگر مسئولان امر از پدیده شوم قاچاق جلوگیری نکنند، گرانی‌ها همچنان دامن گیر خانوارها خواهد بود که از این موضوع در نهایت سودی عاید تولیدکننده و مصرف کننده نمی‌شود.

مدیریت بازار تنها راهکار کنترل قیمت گوشت

 سعید سلطانی سروستانی مدیر عامل اتحادیه دامداران با انتقاد از اختلاف چشمگیر قیمت گوشت از دامداری تا بازار اظهار کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که تفاوت قیمت گوشت از دامداری تا بازار به ۵۵ درصد می‌رسد، درحالی که کل زنجیره از کشتار تا عرضه به مصرف کننده، حداکثر ۴۸ ساعت است.

او افزود: با وجود زحمات فراوان تولید، دامدار به سود منطقی نمی‌رسد، در حالی که با اعمال مدیریت صحیح التهابی در بازار ایجاد نمی‌شود.

سلطانی سروستانی مدیریت را تنها راهکار کنترل قیمت گوشت در بازار برشمرد و گفت: این درحالی است که به علت فقدان نظارت بر بازار، قیمت دام و به طبع گوشت در مناسبت‌های مختلف همچون عید قربان به علت سودجویی دلالان و عوامل واسطه ۲۰ درصد گران تر می‌شود، در حالی که با اتخاذ مدیریت صحیح نباید بگذاریم از نقطه ضعف مردم سو استفاده شود. در حال حاضر به نظر می رسد باید شاهد خیز دوباره گوشت قرمز به سمت گرانی باشیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

2 دیدگاه در “خیز دوباره گوشت قرمز به سمت گرانی

  1. ناشناس گفت:

    واقعا با پدیده عجیب افزایش قیمت ها بصورت ثانیه ای هستیم

  2. المیرا حبیبی گفت:

    دست مسئولان درد نکن با این مدیریتشون!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.