اخبار

دامداران در آستانه ورشکستگی

دامداران در آستانه ورشکستگی

مدیر عامل اتحادیه دام سبک می گوید با توجه به افت چشمگیر قیمت دام، عرضه کمتر از قیمت تمام شده و مشکلات تهیه علوفه، دامداران در آستانه ورشکستگی هستند.

‌‌افشین صدر دادرس مدیر عامل اتحادیه دام سبک از کاهش قیمت دام سبک در بازار خبر داد و گفت: با توجه به افت چشمگیر قیمت دام، دامداران در آستانه ورشکستگی هستند؛ چرا که قیمت کنونی دام کمتر از نرخ تمام شده تولید است.

او متوسط قیمت کنونی هر کیلو دام زنده را ۵۰ هزار تومان اعلام کرد و افزود: در حال حاضر قیمت تمام شده دام بالای ۶۳ تا ۶۴ هزار تومان است که امسال شرایط خشکسالی، مشکلات دامداران را تشدید کرده است. با توجه به شرایط خشکسالی، هنوز خرید دام سبک غیر عشایر آغاز نشده و هیچ اقدامی برای مقابله با خشکسالی اجرایی نشده است که با این وجود فشار سنگینی بر دوش دامداران است.

مدیر عامل اتحادیه دام سبک با اشاره به اینکه توزیع نهاده دامی با مشکلات متعددی روبه‌روست، بیان کرد: در شرایط کنونی به سبب کاهش علوفه در مرتع، دامداران توان نگه داری دام‌های خود را ندارند که با این وجود آینده روشنی پیش روی تولید نیست‌.

این مقام مسئول قیمت منطقی هر کیلو گوشت گوسفندی را ۱۰۰ تا ۱۱۰ هزار تومان اعلام کرد و افزود: در حال حاضر قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی در سطح شهر کمتر از ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار تومان نیست، در حالی که بارها اعلام کردیم که شرایط را به گونه‌ای فراهم کنند تا تولیدکننده بتواند محصول خود را مستقیم در بازار عرضه کند تا مصرف کننده هم با قیمت مناسب گوشت مورد نیاز را خریداری کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

1 دیدگاه در “دامداران در آستانه ورشکستگی

  1. ناشناس گفت:

    پس با این وضعیت دیگه گوشت هم سر سفره نداریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.