مقالات

رژیم های لاغری ممنوعه

رژیم های لاغری ممنوعه

بسیاری از افراد دچار اضافه وزن همواره به دنبال استفاده از مواد غذایی هستند که لاغرشان کند اما ممکن است با گرفتن یک رژیم غذایی نامناسب نه تنها به لاغری و تناسب اندام نرسند بلکه سلامتی خود را هم از دست بدهند. در این مقاله شما را با رژیم های لاغری ممنوعه آشنا می کنیم.

رژیم آب و آب درمانی:

در مواردی افراد آب فراوانی می نوشند و احساس پری در معده می کنند و تاحدی میزان دریافت مواد غذایی در هر وعده شان کمتر می شود باید بدانید که اگر مصرف زیاد آب با دریافت کمتر انرژی نیز همراه شود می تواند وزن فرد را کاهش دهد اما در بیشتر موارد این اتفاق نمی افتد. مصرف زیاد آب باعث رقیق شدن آنزیم های هضم کننده درشت مولکل ها در بدن می شود. 

خوردن فقط یک وعده ی غذایی:

از نظر متخصصان تغذیه این بدترین کار ممکن است که کسی یکی از وعده ها و یا دو وعده ی غذایی خود را در رژیم انتخابی خود حذف کند. وعده های اصلی غذایی را به هیچ وجه نباید حذف کرد و میان وعده ها را فقط در موارد استثنایی می توان کاهش داد. نباید فراموش کرد که وقتی غذا می خوریم مقداری انرژی مصرف می شود که خود عامل لاغری است .

رژیم کرفس و آب کرفس:

معمولاً بین عموم رایج شده است که آب سبزی ها به خصوص آب کرفس برای کاهش وزن خوب است اما آب سبزی ها باعث لاغری نمی شود و فقط به دلیل فیبر و آب فراوانی که دارند جذب چربی ها را کاهش می دهند و باعث دفع آب هم می شوند که این موضوع حس خوشایندی به فرد می دهد و فکر می کند وزنش پایین آمده است. توصیه به مصرف آب کرفس به صورت روزانه اشتباه است زیرا کرفس از سبزی هایی است که اگزالات فراوانی دارد و تجمع اگزالات در بدن به خصوص در افرادی که مثانه و کلیه سنگ ساز دارند می تواند باعث به وجود آمدن یا بزرگ شدن سنگ های اگزالاته شود. از سوی دیگر دریافت زیاد اگزالات عامل از دست رفتن عناصر 2 ظرفیتی مانند کلسیم و آهن منگنز منیزیم و … است که برای بدن ضروری هستند و کمبودشان می تواند خطرناک باشد .

ورزش به تنهایی:

اگر در روز فردی به مقدار نیاز یعنی 2000 کیلوکالری انرژی دریافت کند و معتقد است اضافه وزن دارد به جای کم کردن میزان انرژی دریافتی فقط پیاده روی کند قاعدتاً بعد از مدتی وزنش پایین می آید اما اگر کسی میزان کالری دریافتی اش بالاست و در کنار آن ورزش را به برنامه ی روزانه اش بیفزاید لاغر نمی شود. بدن ما مثل ظرفی است که از یک سو انرژی دریافت می کند و از سوی دیگر به مصرف می رساند بنابراین اگر انرژی دریافتی و مصرفی برابر باشند وزن ثابت می ماند در غیر این صورت احتمال چاقی یا لاغری وجود دارد. نمی توانیم هر چه می خواهیم بخوریم و در کنار آن ورزش کنیم و منتظر کاهش وزن باشیم بلکه باید انرژی دریافتی و مصرفیمان تنظیم شود.

رژیم های غذایی که گلوسیدها را حذف می کنند:

زمانی که از این رژیم های سخت می گیرید مجبور می شوید از یک یا چند گروه غذایی صرف نظر کنید این یعنی محروم شدن از عناصر و مواد مغذی که در واقع برای لاغری و سالم بودن به آن ها نیاز دارید. به عقیده متخصصان باید همه گروه های غذایی در رژیم غذایی گنجانده شود. گلوسیدهای پیچیده مانند حبوبات و سبزیجات حاوی میزان زیادی فیبر هستند که برای حفظ سلامت و عملکرد دستگاه گوارش، رفع کلسترول اضافی گاز و سموم بدن لازم است.

استفاده از روغن زیتون بیش از اندازه:

اگر جایگزین سایر روغن های مصرفی شود بسیار مفید است و در وضعیت چربی خون را بهبود می دهد اما میزان انرژی این روغن تفاوتی با سایر روغن ها ندارد و افراطشان چاق کننده است .

استفاده از قرص های لاغر کننده:

یکی دیگر از مواد غذایی در سیستم رژیم های لاغری ممنوعه، استفاده از قرص های لاغر کننده است. شاید با مصرف این قرص ها لاغر شوید اما سلامتی خود را هم به خطر خواهید انداخت. برخی پزشکان قرص متفورمین را برای لاغری توصیه می کنند اما فراموش نکنید مکانیسم این قرص که چربی سوزی را در بدن بالا می برد برای افراد سالم غیر دیابتی مناسب نیست و می تواند عارضه دار باشد. این قرص ها تعادل متابولیکی بدن را به هم می زنند و باعث بروز عوارض متابولیکی طولانی مدت می شوند.

رژیم بیسکویت های سبوس دار:

بیسکویت های سبوس دار گرچه دارای فیبر است اما به دلیل داشتن روغن و شکر در صورت مصرف زیاد می تواند چاق کننده باشد. اگر فردی تاکنون بیسکویت معمولی می خورده و حالا بیسکویت سبوس دار را جایگزین کرده، انرژی دریافتی اش کم می شود اما اگر فردی تاکنون بیسکویت نمی خورده اما حالا مصرف بیسکویت سیوس دار را آغاز کرده، لاغر نخواهد شد.

منبع: www.respinaclinic.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.