اخبار

زنگ خطر تولید گوشت در کشور

زنگ خطر تولید گوشت در کشور

مدیر عامل اتحادیه صنعت دامپروران با اشاره به تأثیر شرایط خشکسالی بر بازار دام سبک اظهار کرد: در شرایط کنونی دامداران به علت نبود علوفه، دام های مولد خود را به کشتارگاه می برند که این موضوع زنگ خطر تولید گوشت در کشور را به صدا درآورده است.

جواد آزاد افزود: با عرضه دام های مولد، قیمت در این فصل کاهش یافته است که با این وجود در فصل آینده دیگر دامی وجود ندارد که زایش کند. متوسط قیمت کنونی هر کیلو دام سبک را ۵۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: علی رغم آنکه قیمت دام به ۶۳ هزار تومان رسیده بود، اما حذف دام های مولد ناشی از نبود نهاده دولتی منجر به کاهش قیمت دام شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه گرانی گوشت ارتباطی به دامدار ندارد، گفت: در حال حاضر که قیمت هر کیلو دام ۵۰ هزار تومان یا کمتر است، هر کیلو گوشت با قیمت ۱۱۰ هزار تومان باید بدست مصرف کننده برسد که عرضه با نرخ های بالاتر ارتباطی به دامدار ندارد.

حذف ارز 4200 تومانی منجر به افزایش قیمت گوشت می شود

مدیر عامل اتحادیه صنعت دامپروران درباره تاثیر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بر بازار گوشت بیان کرد: بنابر برآورد صورت گرفته با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی قیمت گوشت به بالای ۲۷۰ هزار تومان خواهد رسید، در حالی که دام سبک کمترین بهره را از ارز ۴۲۰۰ تومانی می برد.

آزاد قیمت کنونی هر کیلو جو در بازار آزاد را ۶ هزار تومان و ذرت ۵ تا ۶ هزار تومان اعلام کرد و افزود: در حال حاضر نهاده دامی ۲ تا ۳ برابر نرخ مصوب در بازار عرضه می شود و به طور کلی تأمین علوفه بر بازار گوشت اثر گذار است.

این مقام مسئول از بحران جدی بازار گوشت در شش ماهه دوم سال خبر داد و گفت: با توجه به فروش دام های مولد و نبود زایش در فصل پاییز، قیمت گوشت افزایش می یابد که این موضوع از ارز ترجیحی و حذف آن مهم تر است. بنابراین با شرایط موجود، زنگ خطر تولید گوشت در کشور به صدا درآمده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

1 دیدگاه در “زنگ خطر تولید گوشت در کشور

  1. ناشناس گفت:

    پس با این وضعیت گوشت هم مثل مرغ کمیاب میشه و صفی میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.