اخبار

ضرر 7 هزار تومانی در تولید هر کیلو تخم مرغ

ضرر 7 هزار تومانی در تولید هر کیلو تخم مرغ

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران از ضرر 7 هزار تومانی در تولید هر کیلو تخم مرغ برای مرغداران و همچنین بالارفتن هزینه های تولید و نهاده های دامی خبر داد.

ناصر نبی پور با اشاره به اینکه بازار تخم مرغ تعریفی ندارد، اظهار کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان معادل شانه‌ای ۲۱ هزار تومان است که با نرخ مصوب قبلی ۳ هزار و ۵۰۰ تومان فاصله دارد. با توجه به افزایش ۱۵ درصدی قیمت مصوب ذرت و کنجاله سویا و افزایش ۳۱ درصدی حمل و نقل، قیمت تمام شده ۷ هزار تومان از نرخ کنونی تخم مرغ بالاتر است.

نبی پور ادامه داد: روزانه ۲ هزار و ۷۰۰ تن تخم مرغ تولید می‌شود که با این شرایط، شاهد ضرر 7 هزار تومانی در تولید هر کیلو تخم مرغ مرغداران هستیم که زیان چشمگیری برای مرغداران است.

افزایش قیمت نهاده های دامی

نبی پور درباره آخرین وضعیت تامین نهاده‌های دامی بیان کرد: بعد از گذشت ۵۰ تا ۶۰ روز، ذرت و کنجاله سویا از سامانه بازارگاه توزیع می‌شود، هر چند قیمت مصوب ذرت از یک هزار و ۷۰۰ به یک هزار و ۹۰۰ تومان و کنجاله از ۳ هزار و ۲۰۰ به ۳ هزار و ۴۰۰ تومان افزایش یافته است.

او با اشاره به نابسامانی‌های بازار جوجه یک روزه گفت: جوجه یک روزه تخم گذار در بازار با نرخ ۱۵ هزار تومان عرضه می‌شود، در حالی که قیمت مصوب آن ۸ هزار تومان است که این موضوع در افزایش هزینه‌های تولید تاثیر بسزایی دارد. به عنوان مثال طی ماه‌های تیر، مرداد و شهریور تولید جوجه افزایش و قیمت آن به شدت افت می‌کند که این امر خسارات جدی به تولیدکنندگان وارد می‌کند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در پایان با انتقاد از بی توجهی مسئولان به خرید تضمینی تخم مرغ تصریح کرد: مرغداران و تشکل‌ها از وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت باید شکایت کنند که چرا در مواقعی که قیمت بالاست، اقدام به خرید با نرخ مصوب می‌کنند و در مواقعی که قیمت کاهش می‌یابد، حاضر به خرید از مرغدار نیستند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.