اخبار

قیمت کنجاله سویا مرغداران ۴ برابر قیمت مصوب است

قیمت کنجاله سویا مرغداران ۴ برابر قیمت مصوب است

مدیرعامل شرکت بازرگانی تعاونی های کشاورزی ایران گفت: درحالی که قیمت مصوب کنجاله سویا ۲۴۰۰ تومان است در بازار ۹ هزار تومان به فروش می‌رسد. در واقع قیمت کنجاله سویا مرغداران ۴ برابر قیمت مصوب است و تولیدکنندگان مرغ برای تأمین نهاده های دامی دچار مشکل شده اند. 

امین شالچیان مدیر عامل شرکت بازرگانی تعاونی های کشاورزی ایران امروز در نشست خبری اظهار کرد: در ماه‌های گذشته شبکه تخصیص و تامین ارزی در کشور به وجود آمده که ما را به عنوان نماینده تشکل‌های بخش کشاورزی برای واردات نهاده ها با مشکلات جدی مواجه کرده است. تا تیر سال گذشته ارزی به صورت مستقیم به بخش تولید برای واردات اختصاص داده نشده و ارزهای ۴۲۰۰ تومانی که به واردات نهاده های دام و طیور اختصاص می یابد، مسیرهای انحرافی دارد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی تعاونی های کشاورزی ایران ادامه داد: در صورتی که شرکت بازرگانی تعاونی های کشاورزی ایران خود به عنوان نماینده تشکل ها اقدام به واردات نهاده‌های مورد نیاز بخش تولید کند آن را با قیمت تمام شده در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد اما در شرایط فعلی نهاده های دام و طیور با قیمت های به مراتب بالاتر از قیمت مصوب در بازار به فروش می‌رسد.

ایشان تصریح کرد: به تشکل‌های تولیدی حتی گزارشی درباره نحوه واردات نهاده های دام و طیور داده نمی شود و آنها در تصمیم گیری ها دخیل نیستند در حالی که بر اساس مصوبه خود دولت باید در تصمیم گیری ها حق رای داشته باشد اما به این موضوع وقعی نمی شود.

فروش نهاده به قیمت بالاتر از نرخ مصوب در بازار

این مقام مسئول اظهار کرد در حالی که قیمت مصوب هر کیلو گرم جو ۱۵۰۰ تومان، ذرت ۱۵۰۰ تومان و کنجاله سویا ۲۴۰۰ تومان است اما این محصولات تا به دست مصرف کننده برسد به به ترتیب به قیمت‌های ۲۲۰۰ تومان ۲۸۰۰ تومان و ۹ هزار تومان به فروش می‌رسد. در واقع قیمت کنجاله سویا مرغداران ۴ برابر قیمت مصوب است.

شالچیان گفت: این امر قیمت تمام شده محصولات تولیدی را بالا برده است اما سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، فعالان این بخش را مکلف به فروش محصولات خود به قیمت مصوب می کند. دولت همچنین ابلاغ کرده است که ۲۰ درصد واردات نهاده های دام باید توسط خود تشکل‌های تولیدی وارد شود اما وزارت صنعت توجهی به این موضوع نمی کنند.

ایشان با اشاره به رسوب حجم زیادی است ذرت های وارداتی در گمرک گفت: به دلیل عدم تخصیص ارز، حجم زیادی از ذرت های وارداتی در گمرک باقی مانده و در در معرض آسیب قرار گرفته است.

منبع: تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.