اخبار

مرغ ‌ها گرسنه و مرغداران سیر از وعده‌ ها / نهاده چه زمانی می‌رسد؟

مرغ ها گرسنه و مرغداران سیر از وعده ها

مرغداران از گرسنگی مرغ‌هایشان می‌گویند اما مسئولان این روزها فقط وعده تحویل می‌دهند، مرغداری‌ها در آستانه تعطیلی هستند و معلوم نیست نهاده‌های دامی کی می‌رسد. در واقع مرغ ها گرسنه و مرغداران سیر از وعده ها هستند و معلوم نیست نهاده چه زمانی تحویل مرغداران می شود.

واحدهای مرغداری لرستان یکی پس از دیگری در حال تعطیلی است. مرغ‌ ها در این واحدها به دلیل نبود نهاده‌های دامی و گرسنگی در حال تلف شدن هستند و این در حالیست که همچنان تولیدکنندگان این حوزه معطل تصمیم و اقدام متولیان امر برای رفع این مشکل باقی مانده‌اند.

مسئولان متولی لرستان، تحریم‌ها، عدم تأمین ارز برای واردات نهاده‌ها، مشکل در سامانه خرید نهاده‌ها را بهانه عدم رفع مشکل تأمین نهاده‌های دامی در استان کرده‌اند تا همین امر موجب شود که واحدهای مرغداری در شرایط سخت اقتصادی کاسه چه کنم به دست بگیرند.

مرغ‌های واحد من ۴۸ ساعت است که گرسنه هستند

یک مرغدار لرستانی در این رابطه با بیان اینکه در انبارهای ما حتی ذره‌ای سویا وجود ندارد، اظهار داشت: مرغ ‌های ما به دلیل نبود نهاده‌های دامی سویا و ذرت بالای ۴۸ ساعت است که هیچ گونه تغذیه‌ای نداشته‌اند. تولید کننده‌ای که زحمت می‌کشد اگر مشکلات نهاده‌ها، سویا و ذرت را هم داشته باشد که دیگر شوقی برای جوجه ریزی در واحد خود ندارد. در واقع مرغ ها گرسنه و مرغداران سیر از وعده ها هستند و معلوم نیست نهاده چه زمانی تحویل مرغداران می شود.

اختصاص تنها ۲۰۰ گرم سویا!

یکی دیگر از مرغداران لرستانی با بیان اینکه طی ۴۰ روز گذشته تنها دو تن سویا به مرغداری من داده شده است، عنوان کرد: در هر دوره باید بین پنج تا شش کیلو دانه مصرفی داشته باشیم اما الان به ما تنها ۲۰۰ گرم سویا داده شده است.

این مرغدار بیان داشت: از یک طرف بانک به ما فشار می‌آورد و هر روز یقه ما را می‌گیرد که وام‌های خود را پرداخت کنید، از طرف دیگر وضعیت اختصاص نهاده‌ها به ما اینگونه است.

نهاده‌های دامی با تأخیر به دست تولید کننده می‌رسد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با تأیید مشکل کمبود نهاده‌های دامی در این استان، اظهار داشت: میزان کمبود نهاده‌های دامی در سایر استان‌ها نسبت به لرستان بیشتر است. تأمین ارز برای خرید نهاده‌های دامی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت باید صورت گیرد.

حسنی مقدم با بیان اینکه در شرایط تحریم، نهاده‌های دامی به سختی خرید، حمل و نقل و تأمین ارز می‌شوند، افزود: در این راستا نهاده‌های دامی با تأخیر به دست تولید کننده می‌رسد.

سامانه خرید نهاده‌های دامی اصلاح می‌شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان، بیان داشت: خرید نهاده‌های دامی از طریق سامانه صورت می‌گیرد، این سامانه از سوی وزارت کشاورزی در حال بازنگری است که ثبت سفارش‌ها از این طریق باشد. این نواقص در حال رفع هستند و ظرف یک تا دو هفته آینده این نواقص حل خواهند شد.

ایشان با اشاره به اینکه همه تلاش وزارت کشاورزی این است که سهمیه نهاده‌های دامی به دست تولید کننده واقعی برسد، ادامه داد: منکر وجود تخلفات در این زمینه نیستیم اما همه تلاش ما این است که این تخلفات به حداقل ممکن برسد.

منبع: آی تی پی نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.