اخبار

هشدار درباره تعطیلی گسترده مرغداری ها

هشدار درباره تعطیلی گسترده مرغداری ها

رییس هیات‌مدیره انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با هشدار درباره تعطیلی گسترده مرغداری ها می گوید اگر وضعیت تأمین خوراک دام و تحریم ها مانند وضعیت فعلی باشد تعطیلی گسترده صنعت مرغ در راه است.

الزام تخصیص ارز

محمد یوسفی معتقد است در صورتی که تخصیص و انتقال ارز با مشکل همراه باشد مرغداری‌ها توان ادامه کار نخواهند داشت. برای یک تا دو ماه آینده مشکل جدی در خصوص نهاده‌های دامی وجود ندارد اما برای خریدها معمولا از 3 ماه قبل اقدام می‌شود تا کشتی‌ها رزرو شوند و مقدمات حمل کالاهای خریداری شده، فراهم شود اما برای 3 تا  4 ماه بعد این وضعیت مشخص نیست.

تولید ۱۴۰ میلیون قطعه مرغ در ماه

محمد یوسفی با بیان اینکه تولیدات پرورش مرغ گوشتی به ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلیون قطعه در ماه می‌رسد، افزود: در این مدت مرغداران با زحمات زیادی برای جوجه‌ها دان تهیه کردند تا بازار دچارکمبود نشود اما هنوز هم این نگرانی برای مرغداران وجود دارد که ممکن است نهاده طیور در بازارکمیاب شود و آنها مجبور شوند تا مرغ‌ها را با اوزان پایین‌تری روانه کشتارگاه کنند و اینگونه مسائل باعث کمبود در بازار و صف‌های طولانی در سطح شهر نشود.

قیمت مرغ در طول یک‌ سال بیش از دو برابر شد

در چند ماه گذشته به واسطه تأمین نشدن به موقع نهاده‌های دامی یا نبود نظارت بر توزیع مرغ در سطح کشور شاهد التهابات و نوسانات شدیدی در بازار مرغ بودیم که این التهابات تصویر منفی بر کارکرد واحدهای تولیدی همچنین مردم به عنوان مصرف‌کنندگان نهایی داشته است.

بر اساس آمارها قیمت مرغ در فروردین ماه سال گذشته هر کیلو ۱۱ هزار و ۶۰۰  تومان فروخته می‌شد و نرخ مصوب آن در فروردین امسال به ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده که نشان از دوبرابر شدن قیمت دستوری آن دارد؛ امری که با فلسفه وجودی برنامه‌های دستوری که کنترل افزایش قیمت است در تضاد است پس از این رشد قیمت مسوولان وزارت جهاد کشاورزی اعلام کردند برای جبران افزایش هزینه تولید مرغ و پایداری تولید، ناگزیر به افزایش قیمت شدیم.

رییس هیات‌مدیره انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی در پایان با هشدار درباره تعطیلی گسترده مرغداری ها گفت با ادامه شرایط موجود، شاهد خسارات فراوانی در صنعت مرغ خواهیم بود. 

منبع: اعتماد

2 دیدگاه در “هشدار درباره تعطیلی گسترده مرغداری ها

  1. سعید کرمانی گفت:

    بنظرم با تامین نهاده توسط دولت این مشکل قابل حل هست

  2. ناشناس گفت:

    تعطیلی مرغداری ها هم مثل تعطیلی صنعت های دیگه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.