اخبار

واردات مرغ توسط پشتیبانی امور دام به بهانه تأمین ذخایر استراتژیک

واردات مرغ توسط پشتیبانی امور دام به بهانه تأمین ذخایر استراتژیک

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی ضمن انتقاد از واردات مرغ توسط پشتیبانی امور دام به بهانه تأمین ذخایر استراتژیک، می گوید که پتانسیل تولید مرغ در کشور بالاست و نیازی به واردات نیست.

ایشان افزود: دولت در ۱۱ فروردین با اصلاح قیمت مرغ، بازار را متعادل کرد که انتظار می رفت حداقل در کوتاه مدت شاهد افزایش قیمت مؤلفه های تولید نباشیم چرا که این موضوع بر بازار مصرف اثر گذار است. علی رغم آنکه رئیس جمهور اعلام کرد که قیمت اولیه هیچ کالایی نباید افزایش یابد، اما ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب ذرت و کنجاله سویا را افزایش داده است.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه ۹۰ تا ۹۵ درصد بار واحدهای مرغداری از بنادر بارگیری می شود، بیان کرد: با توجه به اثرگذاری افزایش ۳۰ درصدی کرایه حمل بر قیمت تمام شده تولید و کمبود و گرانی جوجه یکروزه پیش بینی می شود که بازار مرغ مجدد ملتهب شود.

ثبات بازار مرغ شکننده است

این مقام‌ مسئول با بیان اینکه آینده روشنی پیش روی تولید نیست، گفت: با توجه به عرضه جوجه ۶۰ تا ۶۵ درصد بالاتر از نرخ مصوب و افزایش ۱۲ درصدی قیمت مصوب ذرت و کنجاله و کاهش تولید جوجه پیش بینی می شود که ثبات بازار مرغ شکننده باشد.

اسدالله نژاد با اشاره به اینکه از ابتدای اردیبهشت تاکنون ۳۸ میلیون قطعه جوجه ریزی صورت گرفته است، بیان کرد: با استمرار روند فعلی پیش بینی می شود که میزان جوجه ریزی به ۱۱۵ تا ۱۲۰ میلیون قطعه برسد که در صورت تحقق ۲۳۰ تا ۲۴۰ هزار تن گوشت مرغ تولید می شود که این‌ میزان جوابگوی نیاز داخل است.

ایشان در پایان با اشاره به اینکه نیازی به واردات مرغ نداریم، تصریح کرد: واردات مرغ توسط پشتیبانی امور دام به بهانه تأمین ذخایر استراتژیک در حال انجام است درحالی که پتانسیل تولید مرغ در کشور بالاست و نیازی به واردات نیست.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.