اخبار

وعده‌های بی سرانجام مسئولان درباره تأمین نهاده های دامی

وعده‌های بی سرانجام مسئولان درباره تأمین نهاده های دامی

با گذشت حدود هشت ماه از نابسامانی بازار نهاده‌های دامی و چالش‌های به وجود آمده در تأمین بازار، همچنان مسئولان مربوطه راهکاری برای حل این مساله ندارند و وعده‌های بی سرانجام مسئولان درباره تأمین نهاده های دامی همچنان ادامه دارد. این در حالی است که فعالان صنعت دام و طیور کشور درباره ادامه روند فعلی و عواقب آن بارها هشدار داده‌اند و از دولتمردان خواسته‌اند که هر چه سریع‌تر راهکار مناسبی برای حل این مشکل اتخاذ شود.

طی روزهای گذشته در اتفاقی کم سابقه قیمت هر کیلوگرم سویای دامی به ٩ هزار تومان رسید و تشکل‌های تولیدی معتقدند تداوم شرایط فعلی منجر به بروز چالشی جدی در صنعت تولیدات پروتئینی کشور خواهد شد.در همین زمینه ناصر نبی پور، رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در گفتگو با خبرنگاری اظهار داشت: هم اکنون در بازار نهاده‌ها فقط بحث کمبود مطرح نیست الان دیگر نهاده پیدا نمی‌شود.

اخیراً سویا را به قیمت ٧٩۵٠ تومان خریداری می‌کردیم اما این روزها نرخ آن به ٩٠٠٠ تومان رسیده است.هشدار درباره تشدید مشکل در شهریورهمچنین حبیب اسدالله نژاد در واکنش به افزایش قیمت سویا به ٩ هزار تومان گفت: ما یکتاه پیش نیز درباره وضعیت ذخایر و تأمین و عرضه سویا هشدار داده بودیم که اگر چاره اندیشی و تدبیر مناسبی نشود با مشکلات جدی در این حوزه مواجه خواهیم شد و اگر تدبیر لازم اندیشیده نشود مشکلات از شهریورماه جدی‌تر خواهد شد.

ایشان تصریح کرد: کمبود عرضه منجر به گرانی شده اما فعلاً نهاده در بازار موجود است و می‌توان با قیمت بالا خرید کرد. با این حال اگر روند به همین شکل باشد یک ماه آینده شاهد کمبود جدی و قیمت‌های هنگفت در حوزه سویای دامی خواهیم بود. ما انتظار داریم برای ارزان شدن قیمت مرغ دولت اقدام عاجل کرده و نهاده را به قیمت مصوب به دست مرغداران برساند.پیش از این برخی از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی نابسامانی بازار نهاده‌های دامی را انکار کرده بودند و برخی دیگر از جمله کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی وعده اصلاح داده بودند که البته بعد از گذشت چند ماه هنوز اتفاق خاصی در این حوزه نیفتاده بلکه شرایط چالشی تر نیز شده است. در واقع وعده‌های بی سرانجام مسئولان درباره تأمین نهاده های دامی همچنان ادامه دارد.

عرضه مستمر نهاده های دامی در سامانه بازارگاه

از انکار تا وعده اصلاح مسئولان جهاددر همین زمینه مرتضی رضایی، معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی چندی قبل در واکنش به مباحث مطرح شده مبنی بر اینکه نهاده‌های دامی دو برابر قیمت مصوب به دست تولیدکننده می‌رسد، گفته بود: در راستای حمایت از فعالان زیربخش دام و طیور کشور، نهاده‌های دامی (ذرت، کنجاله سویا و جو) به طور مستمر توسط واردکنندگان و تأمین کنندگان نهاده در سامانه بازارگاه نهاده‌های کشاورزی عرضه می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفته بود: عرضه کنجاله سویا و جو خارج از سامانه به منزله قاچاق کالا تلقی می‌شود بنابراین در صورت ارائه مستندات مربوط به خرید نهاده‌های دامی توسط تولیدکنندگان خارج از نرخ مصوب از واردکنندگان و یا سایر عوامل توزیع، موضوع از طریق دستگاه‌های نظارتی از جمله تعزیرات حکومتی قابل پیگیری است.با این وجود کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی در جلسه‌ای که در تاریخ ٣ خردادماه با تشکل‌های بخش خصوصی داشت، وعده اصلاح نظام توزیع نهاده‌های دامی را داده و عنوان کرده است: اصلاح نظام توزیع باید در دستور کار قرار گیرد و مقرر شده سامانه بازارگاه با یک سامانه دیگر جایگزین شده تا مشکلات توزیع مرتفع شود.

واردکنندگان نهاده‌های دامی نیز معتقد هستند اصلاح سامانه بازارگاه می‌تواند به بهبود شرایط کمک کند در همین راستا عباس حاجی زاده، دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور در گفتگو با خبرنگاری گفت: اگر ایرادات سامانه بازارگاه متناسب با شرایط کاربران برطرف شود می‌تواند در مسیر تسهیل توزیع نهاده‌های دامی عملکرد مطلوب‌تری داشته باشد.

با توجه به شرایط موجود و هشدارهای فعالان صنعت دام و طیور کشور به نظر می‌رسد مسئولان باید برای بحث تأمین و توزیع نهاده‌های دامی تدبیر اساسی کنند و به وعده‌های بی سرانجام اکتفا نکنند.

منبع: مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.