مقالات

ویتامین های ضروری برای زنان

ویتامین های ضروری برای زنان

ویتامین‌ها مثل همه مواد مغذی دیگر برای حفظ یک بدن سالم ضروری هستند. بنابراین مسئله مهمی است که تمام ویتامین‌های لازم را برای برآورده ساختن نیازهای بدن به منظور حفظ سلامت و ذهن سالم تامین کنیم. در ادامه فهرستی از ویتامین های ضروری برای زنان را در اختیارتان خواهیم گذاشت.

  • ویتامین A :

ویتامین A حاوی کاروتنوئیدها و رتینول است که از چشم شما در برابر نابینایی مرتبط با سن محافظت می‌کند و مانع از انقباض ماکولا می‌شود. به غیر محافظت از چشم، ویتامین A به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می‌کند. این قضیه به طور موثر با از بین بردن رادیکال‌های آزاد به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و از بروز آسیب به سلول‌های بدن جلوگیری می‌کند. ویتامین A در اکثر سبزیجات برگ سبز و سایر میوه‌ها و سبزیجات مانند کدو تنبل، هویج و گوجه فرنگی یافت می‌شود.

  • ویتامین B :

سه ویتامین ضروری که بدون آن نمی توانید زندگی کنید. عبارتند از: ویتامین B6، ویتامین B9 و ویتامین B12. ویتامین B6 مسئول استحکام و تقویت عملکرد مغز و ویتامین B12 برای تسهیل متابولیسم بدن از طریق کمک به تولید سلول‌های جدید، ضروری است. ویتامین B9، که به عنوان اسید فولیک شناخته می‌شود، در دوران بارداری نقش بسیار مهمی دارد.

این ویتامین علاوه بر تولید سلول‌های خونی و جلوگیری از کم خونی، عملکرد مغز کودک را تضمین می‌کند. منابع ویتامین B6 عبارتند از لوبیا، غلات، بلغور، جو دوسر، گوشت، موز و غیره. ویتامین B12 را می توان در شیر، پنیر، تخم مرغ، ماهی و گوشت یافت. غذاهایی مانند تخم مرغ و سبزیجات برگ سبز حاوی ویتامین B9 هستند.

  • ویتامین C :

ویتامین C در واقع یک آنتی اکسیدان است و به روند بهبود زخم کمک می‌کند. برای بهبود و ترمیم زخم، پروتئینی به نام کلاژن مورد نیاز است که در بدن ما تولید می‌شود. ویتامین C به تشکیل کلاژن کمک می‌کند. در نتیجه با مصرف آن پوست ظاهر جوان‌تری پیدا می‌کند.

این ویتامین باعث تولید و انتقال اکسیژن به تمام قسمت‌های بدن می‌شود. در مرکباتی مثل لیمو، پرتقال، انگور ، توت فرنگی و گوجه فرنگی می‌توانید ویتامین C را یافت کنید.

  • ویتامین D :

یکی دیگر از ویتامین های ضروری برای زنان ، ویتامین D به سالم و مستحکم بودن استخوان‌ها بسیار کمک می‌کند. این ویتامین در واقع هومئوستاز استخوان را همراه با کلسیم تنظیم می‌کند. به همین علت به عنوان کلائهسیفرول شناخته می‌شود. ویتامین D در نور خورشید و ماهی یافت می‌شود و به جلوگیری از بیماری‌های مرتبط با استخوان و شرایط استئوپوروز کمک می‌کند.

  • ویتامین E :

ویتامین E مثل یک آنتی اکسیدان عمل می‌کند، اما ویژگی منحصر به فرد آن این است که به کاهش روند پیری کمک می‌کند. این ویتامن نه تنها باعث تولید گلبول های قرمز می‌شود، بلکه ثبات غشاهای سلولی را هم تضمین می‌کند. این ویتامین محلول در چربی است که در صورت مصرف به شکل کرم یا لوسیون خشکی پوست را ترمیم کرده و از پوست در برابر آسیب‌های نور خورشید محافظت می‌کند. شما روزانه به ۱۵ میلی‌گرم ویتامین E نیاز دارید. خوراکی‌هایی مانند آجیل و مارگارین حاوی ویتامین E هستند.

منبع: کتاب کاله

1 دیدگاه در “ویتامین های ضروری برای زنان

  1. شادی سروش پرور گفت:

    ویتامین ای از همه ضروری تره بنظرم برای زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.