اخبار

گرانی تخم مرغ ارتباطی به مرغدار ندارد

گرانی تخم مرغ ارتباطی به مرغدار ندارد

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت: متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۸ هزار تومان است یعنی یک هزار و ۵۰۰ تومان کمتر از نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار عرضه می‌شود و گرانی تخم مرغ ارتباطی به مرغدار ندارد.

ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با اشاره به اینکه بازار تخم مرغ تعریفی ندارد، اظهار کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۸ هزار تومان معادل شانه‌ای ۱۶ هزار تومان است.

او قیمت مصوب هر کیلو تخم مرغ را ۹ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: عرضه با نرخ‌های فعلی بیانگر زیان حداقل یک هزار و ۵۰۰ تومانی مرغداران در فروش هر کیلو تخم مرغ است. ستاد تنظیم بازار بر مبنای نهاده با نرخ مصوب، قیمت هر کیلو تخم‌ مرغ را ۹ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرده است، در حالی که حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد نهاده از بازار آزاد تامین می‌شود.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار با اشاره به اینکه مشکلی در تولید تخم مرغ نداریم، بیان کرد: تا پایان سال پیش بینی می‌شود که مجموع تولید تخم‌مرغ به یک‌میلیون و ۱۰۰ هزار تن برسد که با احتساب مصرف داخل ۲۰۰ هزار تن از این میزان مازاد بر نیاز کشور است که باید به بازار‌های هدف صادر شود.

صادرات تخم مرغ متوقف شده است

این مقام مسئول درباره آخرین وضعیت صادرات تخم مرغ بیان کرد: هم اکنون صادرات تخم مرغ متوقف شده است و با وجود تعیین تعرفه ۴ هزار تومانی صادرات باید منتظر ماند و دید که آیا امکان رقابت با ترکیه آن سوی مرز‌ها وجود دارد یا خیر؟

او در پایان با اشاره به اینکه گرانی تخم مرغ ارتباطی به مرغدار ندارد تصریح کرد: سال گذشته قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۳ هزار تومان معادل شانه‌ای ۶ هزار تومان بود که در مغازه‌ها با نرخ ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان عرضه می‌شد و هم اکنون یکی از علت‌های اصلی گرانی وزارت صمت است چرا که تولید و مدیریت بازار باید دست یک وزارتخانه باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.