اخبار

یک سوم نهاده‌های دولتی را رانتی فروخته‌اند

یک سوم نهاده‌های دولتی را رانتی فروخته‌اند

ناصر نبی پور رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با بیان اینکه قیمت سویا دولتی 6 برابر قیمت مصوب در بازار به فروش می رسد اظهار کرد: در حالی که قیمت مصوب هر کیلوگرم سویا 2450 تومان است در بازار به 13 هزار تومان تا 15 هزار تومان افزایش یافته است و به راحتی پیدا نمی شود. در واقع یک سوم نهاده‌های دولتی را رانتی فروخته‌اند.

ایشان افزود: ذرت 1350 تومانی به قیمت 3650 تومان به فروش می رسد و با 300 تومان کرایه حمل به حدود 4000 تومان به دست ما می رسد؛ قیمت های واکسن و دارو نیز 4 برابر شده است در این شرایط مرغدار چطور می تواند قیمت تخم مرغ را افزایش ندهد.

مرغداران چاره ای جز افزایش قیمت تخم مرغ ندارند

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی به ما اعلام کرده که توانسته تنها 30 تا 50 درصد نیاز مرغداران را به نهاده ها با قیمت مصوب تامین کند اما رئیس سازمان حمایت می گوید مرغداران نباید قیمت ها را افزایش دهند.

ایشان تصریح کرد: یک میلیون و  500 تن ذرت وارداتی با ارز 4200 تومان را که باید به تولید کنندگان دام و طیور تحویل دهند به صورت رانتی به تولید کنندگان گلوکوز و فروکتز داده اند. در واقع یک سوم نهاده‌های دولتی را رانتی فروخته‌اند. این موضوع به صراحت در جلسه روز چهارشنبه ستاد تنظیم بازار نیز مطرح شد که از 4 میلیون و 20 هزار تن ذرت و سویای وارد شده یک میلیون و 500 هزار تن آن به کارخانه های گلوکوز و فروکتز داده شده است.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران  ادامه داد: برخی مرغداران پرورش دهنده مرغ تخم گذار به دلیل نبود نهاده ها مرغ خود را به کشتار گاه می فرستند. در صورتی که اینطور پیش برود فاجعه پیش می آید و همین الان نیز بخشی از مرغ تخم گذار روانه کشتارگاه شده اند و در آینده با کاهش تولید مواجه هستیم. قیمت تمام شده تخم مرغ به 14 هزار و 900 تومان برای مرغ دار افزایش یافته است و این نرخ هر روز دچار تغییر می شود.

نپی پور اظهار داشت: برای اینکه مرغ ها زنده بمانند و از گرسنگی نمیرند هر آشغالی را مجبور هستیم به جای نهاده های دامی به مرغ بدهیم این امر میزان تولید تخم مرغ را به 60 درصد کاهش داده است.

منبع: آی پی تی نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.