اخبار

5 پیشنهاد برای حل معضل نهاده های دامی

5 پیشنهاد برای حل معضل نهاده های دامی

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه نشتی نهاده های دامی عمدتاً از سامانه بازارگاه است، 5 پیشنهاد برای حل معضل نهاده های دامی ارائه کرد.

5 پیشنهاد برای حل معضل نهاده های دامی

ایشان درباره اینکه چه پیشنهادی برای ساماندهی بازار در حال حاضر دارید، گفت: پیشنهادات بنده برای کوتاه مدت اول بحث شفافیت است. به طوری که هر فرد به هر میزان کنجاله سویا دریافت می‌کند تمام اطلاعات او باید ریز به ریز در این سامانه درج شود تا زمینه نظارت عمومی همانطور که قبلاً نیز به آن اشاره شد، فراهم شود.

ورمزیاری اضافه کرد: شرکت پشتیبانی امور دام نیز در قالب قراردادهایی با مرغداران، محصولات آنها را در ازای ارائه نهاده مورد نیازشان خریداری کنند تا با کاهش قیمت تمام شده تولید و عرضه مستقیم مرغ، به شرایط موجود کمک شود.

ایشان تصریح کرد: با توجه به اینکه شرایط فعلی کشور شرایط عادی نیست و کشور با محدودیت شدید منابع ارزی مواجه است کمیته ارزیابی مستقیمی باید شکل بگیرد که مستقل از بدنه وزارت جهاد کشاورزی بر زنجیره توزیع نظارت کند. این کمیته باید اختیار داشته باشد که بر روند تأمین، واردات و توزیع نهاده‌های دامی در هر جایی و هر زمانی نظارت کرده و با تخلفات برخورد کند.

این استاد دانشگاه تهران تاکید کرد: دولت به جای اینکه خود متصدی امور باشد واردات و توزیع نهاده‌ها را با رفع انحصارها و تنوع بخشی به سبد خوراک و استفاده حداکثری از ظرفیت کشورهای همسایه و ضایعات، به بخش خصوصی واگذار کند و خود در نقش ناظر قرار بگیرد.

در پایان آقای ورمزیاری لینک شدن تمام سامانه‌های مرتبط در حوزه تأمین و توزیع نهاده‌های دامی را الزامی دانست و گفت: سامانه بازار گاه باید به کشتارگاه، گمرک، بانک مرکزی و کاملاً لینک باشد تا هر جا که تخلفی صورت می‌گیرد مشخص شود.

منبع: آی تی پی نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.